Jest to pierwsza tego typu placówka w Polsce i dopiero trzecia w Europie, powstała w latach 1945-1946.

Muzyka motywacyjna do treningu  jest dobrym narzędziem do osiągnięcia celu. Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu posiada najbogatszą w Polsce kolekcję instrumentów europejskich i światowych od XVI wieku oraz polskich instrumentów ludowych od XI wieku.

Założyciel i pierwszy kurator muzeum, Zdisław Szulc, był kolekcjonerem i specjalistą od rzadkich instrumentów, a wiele eksponatów pochodzi z jego kolekcji. Cała ekspozycja podzielona jest na sekcje. Na przykład są pomieszczenia na pozytywki i gramofony, osobne pomieszczenie na fortepiany i organy. Można tu również zobaczyć rzadkie instrumenty, takie jak ksylofon czy skrzypce jazzowe. Instrument muzyczny to ogólnie rzecz biorąc przedmiot, za pomocą którego muzycy wydobywają dowolne dźwięki, również te niemuzyczne, niezorganizowane.

Obecnie używane instrumenty muzyczne można podzielić na kilka grup: struny szarpane, struny smyczkowe, instrumenty dęte, instrumenty stroikowe, instrumenty dęte drewniane i instrumenty perkusyjne. Instrumenty klawiszowe można sklasyfikować jako odrębną grupę, choć często mają one różne metody wydobywania dźwięku. 

Ogólnie przyjętą klasyfikacją naukową instrumentów muzycznych jest system Hornbostel-Sachs.

muzyka motywacyjna do treningu

Fizyczną podstawą instrumentu muzycznego, który wytwarza dźwięki muzyczne (z wyjątkiem elektrycznych urządzeń cyfrowych) jest rezonator. Może to być struna, kolumna powietrza w danej objętości, obwód rezonansowy, lub jakikolwiek inny obiekt zdolny do przechowywania energii wejściowej w formie wibracji. Częstotliwość rezonansowa rezonatora określa podstawę (pierwszy overtone) wytwarzanego tonu.

Instrument może wydawać tyle dźwięków, ile rezonatorów jest w nim zainstalowanych w tym samym czasie. Dźwięk zaczyna się w momencie wprowadzenia energii do rezonatora. Często częstotliwości rezonatora niektórych instrumentów mogą być zmieniane płynnie lub dyskretnie w trakcie gry. Tłumienie może być użyte do zatrzymania dźwięku.

Dla instrumentów muzycznych, które wytwarzają dźwięki niemuzyczne, takich jak bębny, obecność rezonatora nie jest krytyczna.

Znajomość instrumentów muzycznych

Instrumenty muzyczne są używane do wytwarzania różnych dźwięków. Instrumenty muzyczne dzielą się na kilka głównych grup ze względu na sposób gry, materiał, z którego są wykonane oraz źródło dźwięku.

Rodzina instrumentów strunowych obejmuje skrzypce, altówkę, wiolonczelę i kontrabas. Te instrumenty są jakby przedłużeniem siebie nawzajem. Jeśli masz zamknięte oczy, możesz czasem nawet wyobrazić sobie jeden instrument grający zamiast czterech różnych – tak niezauważalne jest przejście od jednego do drugiego.

Harfa, oczywiście, przewodzi rodzinie instrumentów strunowych szarpanych. Jego krewniakami są gitara, mandolina, domra, bałałajka i gusli – wszystkie instrumenty, których dźwięk powstaje poprzez szarpanie strun.

Metalowe rury, lub mosiężne rury, jak są one nazywane, są inną rodziną. Oczywiście, dźwięk małej waltorni różni się od dźwięku waltorni, a dźwięk puzonu nie może być mylony z dźwiękiem dużej trąbki. Ale te instrumenty muzyczne, w których głosach słychać śpiewający metal, są jakby dźwiękowymi przedłużeniami siebie nawzajem.

Na czele rodziny instrumentów dętych drewnianych stoi flet. Dźwięk śpiewających instrumentów dętych drewnianych, oboju, klarnetu i fagotu można stosunkowo szybko odróżnić od głosu śpiewającej miedzi.

Instrumenty perkusyjne to również zaprzyjaźniona rodzina. Określa się je również mianem perkusji samodźwiękowej. Należą do nich bębny, tamburyny, cymbały, dzwonki, metalowe i drewniane talerze, z których dźwięki wydobywają się poprzez uderzenia młotkiem i wiele innych.

Rodzina instrumentów pneumatycznych to grupa instrumentów, w których powietrze wydmuchiwane jest przez futro lub harmonijkę za pomocą cienkich metalowych płytek – głosów. Bajan i akordeon są przedstawicielami tej rodziny.

Od wieków muzycy zawsze dążyli do różnorodności głosów.

Stworzyli dziesiątki instrumentów wszelkiego rodzaju, zdolnych do kształtowania z dźwięku tysięcy różnych figur muzycznych. W rękach dobrego muzyka, dźwięk może zmienić “chód”, lub jak mówią muzycy, “bicie”, nie do poznania.

Dźwięki mogą się odbijać, kopać, unosić z siebie. Mogą być ostre, miękkie, dźwięczne, stłumione – tysiąc różnych barw.

Okazuje się więc, że orkiestra to największy i najpełniejszy zespół instrumentalny, wspólnota dźwięków, w której instrumenty dobierane są rodzinnie.

Znaczenie muzyki w życiu człowieka

Muzyka istnieje na ziemi od tysięcy lat. Od najdawniejszych czasów muzyka zawsze towarzyszyła człowiekowi.

Wiele utworów napisanych wiele wieków temu gra się i brzmi do dziś. Niektóre starożytne instrumenty zachowały się do dziś, podobnie jak ich opisy i zdjęcia.

W wolnym czasie nie zapomniano również o muzyce. Muzycy zarabiali na chleb chodząc po wsiach, śpiewając pieśni przy akompaniamencie instrumentów lub zabawiając bogatych na festynach. Wędrowni muzykanci byli również akrobatami i kuglarzami.

Siedem wieków temu nie tylko ludzie, którzy wybrali zawód muzyka, zaczęli uczyć się grać na instrumentach muzycznych takich jak lutnie i altówki. Muzyka stała się ważną częścią edukacji, a ludzie lubili grać w towarzystwie przyjaciół. Muzyka instrumentalna stała się tak samo popularna jak muzyka wokalna.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to top