muzyka na ból głowy

„Dźwięk” muzyki: pozytywny i negatywny wpływ na bóle głowy

Muzyka wiąże się z wieloma korzyściami terapeutycznymi, z których większość dotyczy zdrowia psychicznego i dobrostanu emocjonalnego. Analgezja wywołana muzyką, czyli wykorzystanie muzyky na ból głowy w celu zmniejszenia bólu, była przedmiotem badań w ostatnich latach. W badaniu przeprowadzonym w 2007 roku w Montrealu, 18 uczestników poddano umiarkowanemu dyskomfortowi termicznemu podczas słuchania muzyki, która była dla nich przyjemna lub nieprzyjemna. Ochotnicy szybko odczuli złagodzenie bólu podczas słuchania przyjemnej muzyki; zła muzyka nie pogorszyła ich cierpienia, ale kontrolowana cisza tak.

Rok później, 58 młodych ludzi z migrenami poddano muzykoterapii, umiarkowanemu leczeniu ziołowemu i tabletce placebo w europejskim badaniu. Muzykoterapia miała znacznie bardziej znaczący i korzystny wpływ na dzieci niż terapia ziołowa i placebo.

Psychologiczne i fizjologiczne efekty muzyki

Nie ma wątpliwości, że muzyka ma wpływ na ludzką psychikę. Wojsko amerykańskie używało głośnej muzyki do demoralizowania przeciwników; jednym z przykładów było puszczanie głośnego rocka w bunkrze generała Manuela Noriegi podczas operacji “Just Cause” w Panamie w 1989 roku. Bardziej aktualny incydent wiąże się z odtwarzaniem muzyki Skinny Puppy, kanadyjskiego zespołu noise, którego zgrzytające dźwięki były stosowane jako rodzaj tortur słuchowych przez amerykańskich żołnierzy.

Pacjenci cierpiący na migrenę, którzy dokładnie wiedzą, co wolą, stosują analgezję wywołaną muzyką. Nieoczekiwane jest to, że muzyka, którą niektórzy ludzie uważają za wywołującą ból głowy, może naprawdę pomóc im się zrelaksować. Niektóre niezwykłe muzyczne wybory dokonywane przez osoby cierpiące na migrenę obejmują:

  • Dubstep
  • Elektroniczna muzyka taneczna
  • Heavy Metal

Zgodnie z konwencjonalną wiedzą, osoby cierpiące na migrenę mogą preferować słuchanie muzyki klasycznej lub New Age, ponieważ gatunki te kojarzone są ze spokojem. Niemniej jednak, trzy wyżej wymienione gatunki o dużej zawartości basu są preferowane, a powodem tego wydają się być wibracje wytwarzane przez taką muzykę.

Muzyka i migreny: Co mówi nauka

Biorąc pod uwagę, że przezczaszkowa stymulacja magnetyczna (TMS) jest wykorzystywana do przekazywania impulsów do kory mózgowej w celu łagodzenia bólów głowy, nie jest nierozsądne sądzić, że wibracje odczuwane przez osoby cierpiące na migrenę, które słuchają głośnej, basowej muzyki, mogą działać uspokajająco. Wiadomo przecież, że częstotliwości dźwięku zwiększają aktywność fal mózgowych; na przykład muzyka w zakresie od 7 do 13 herców może aktywować fale alfa, powodując odprężenie, senność i sen z szybkimi ruchami gałek ocznych (REM).

Pacjenci są zachęcani do eksperymentowania z ulubioną muzyką odtwarzaną z różną głośnością, aby znaleźć częstotliwość dźwięku, która najbardziej ich uspokaja, biorąc pod uwagę naukowe potwierdzenie terapeutycznego efektu muzyki w dostarczaniu ulgi w migrenie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to top