Wiele kreatywnych osób myślało kiedyś o pisaniu muzyki lub fonogramów na komputerze za pomocą oprogramowania do pobrania. Niektórzy z nich prawdopodobnie posiadają instrumenty muzyczne lub są muzykami w klasycznym znaczeniu tego słowa. Ale jak nauczyć się tworzyć kompletne kompozycje multiinstrumentalne, gdy ma się do dyspozycji tylko domowy sprzęt komputerowy i nie robiło się tego wcześniej? W tym poście postaramy się rozbić ten problem i wyjaśnić rozwiązanie tak jasno, jak to tylko możliwe.
Tworzenie muzyki na komputerze dla początkujących
Będziesz w stanie stworzyć pełnowartościową jak tworzyć muzykę na komputerze w dowolnym stylu i kierunku, używając wszystkich narzędzi, jakie istnieją na świecie, pokazując swoje możliwości twórcze i urzeczywistniając się. Pisząc dobry i jakościowy utwór muzyczny, możesz zarobić pieniądze sprzedając go. Nie każdy może ściągać piosenki z torrentów i wspierać piractwo, w krajach rozwiniętych ludzie mogą je legalnie kupować na wyspecjalizowanych rynkach internetowych, takich jak itunes.
Przegląd wszystkiego, czego potrzebujesz
Nagranie piosenki lub całego albumu w domu nie jest już fantazją. I nawet perfekcjoniści nie mają powodów do zmartwień. Przy odpowiednim nastawieniu i poziomie umiejętności przeciętny słuchacz nie zgadnie, gdzie i co powstało w Twoich utworach. Sprzęt i oprogramowanie potrzebne do rozpoczęcia nauki to: komputer/laptop, cyfrowa stacja robocza (DAW), interfejs audio, słuchawki/monitory lub oba.
Są to niezbędne elementy, aby przestać marzyć o rozwijaniu swoich talentów i w końcu zacząć coś z tym robić. Komputer jest głównym narzędziem, centrum twórczym, a w razie potrzeby mentorem, który chętnie dzieli się swoją wiedzą. Ci, którzy znają się na muzyce, mają przewagę, łatwiej jest im poruszać się w aranżacji, trudniej jest im przegapić właściwą nutę, ale nikt nie może przekreślić dążenia do intuicji, wewnętrznego wezwania, wrodzonego geniuszu. Historia pełna jest wielkich karier budowanych przez muzyków samouków. Jeszcze więcej jest absolwentów konserwatorium, którzy przez wiele lat byli profesjonalistami najwyższego kalibru, a potem pozostali nieznani i bezrobotni. To nie jest obskurantyzm – wiedza może rozwiązywać ręce, ale jej brak nie powinien nas powstrzymywać. Możesz skomponować udaną kompozycję elektroniczną bez teorii, ale jeśli nie masz stojaków z analogowym sprzętem, nie obejdziesz się bez komputera.
Po pierwsze, będziemy potrzebować samego sprzętu. Nie będę się zbytnio rozwodził nad wymaganiami systemowymi dotyczącymi wydajności sprzętu. Jest tam doskonały artykuł na temat wyboru karty dźwiękowej. Powiem tylko, że jeśli nie masz najstarszego laptopa lub komputera, to wystarczy, abyś zaczął.
Oczywiście na komputerze jest już zainstalowany system operacyjny Windows, najlepiej w wersji co najmniej 7. Można oczywiście tworzyć arcydzieła na innych uniksopodobnych systemach operacyjnych (Linux) lub iOS, ale nie będziemy rozważać tych opcji ze względu na ich niepopularność wśród użytkowników mainstreamowych.
Upewnij się, że masz odpowiedni komputer i zainstaluj specjalny sekwencer, który będzie służył jako główne oprogramowanie do tworzenia muzyki. W nim przepisujesz nuty i łączysz je w jeden utwór, który zazwyczaj składa się z kilku ścieżek. Przy wyborze dobrego oprogramowania polecamy zapoznać się z wpisem na naszej stronie. Zalecamy używanie sekwencera FL Studio, ponieważ jest on bardzo popularny i istnieje wiele tutoriali i filmów instruktażowych dla niego.
Do pracy z profesjonalnym oprogramowaniem potrzebne są określone umiejętności i zdolności. Internet jest pełen różnych tutoriali i kursów. Oferujemy przeglądanie multimedialnych tutoriali z naszego zasobu xsounder.ru całkowicie za darmo. Są one nagrywane przez prawdziwych mistrzów cyfrowego audio, którzy opowiedzą i pokażą Ci wszystkie niuanse miksowania ścieżek w FL Studio i podobnych programach. Obserwuj, ucz się i ćwicz swoje umiejętności w praktyce.
Wtyczki VST i próbki innych firm
Wtyczki VST i sample dla większości sekwencerów można pobrać z rozbudowanej strony internetowej. Ale dlaczego ich potrzebujesz? Rozszerzenia funkcji. Na przykład FL Studio ma wiele różnych dźwięków i dużą liczbę instrumentów, ale nie ma wiolonczeli czy syntezatora kontrabasu. Nie ma na nie popytu, stąd ich brak. Po co pakować instrumenty do aplikacji, której prawdopodobnie nigdy nie użyjesz? Są one pobierane po fakcie, a o tym jak je dodać możesz przeczytać w tym poradniku. Ta sama historia z próbkami. Ale nie mylmy pojęć:
- Sekwencer (sequencer) lub DAW (Digital Audio Workstation) to główna platforma programowa do tworzenia muzyki. Używa narzędzi VSTi lub sampli do nagrywania melodii, a następnie łączy je w końcowy utwór. Do najbardziej znanych sekwencerów należą FL Studio, Cubase, Reaper i podobne.
- VSTi (Instrument) to niewielki program typu plug-in przeznaczony do generowania brzmienia określonych instrumentów lub typowych syntezatorów elektronicznych w czasie rzeczywistym. Jest to plugin, a nie samodzielna aplikacja i może służyć jedynie jako komponent programów takich jak FL Studio czy Cubase, uzupełniając ich funkcje. Na przykład plugin RealGuitar dodaje gitarę akustyczną do sekwencera, dzięki czemu można grać utwory gitarowe.
- VST (Effect) to również niewielki plugin służący do zmiany brzmienia próbek lub instrumentów. Użyj go do nasycenia swoich nut niezbędnymi efektami, takimi jak reverb, pogłos, chorus czy rytmiczny delay. Plugin ten aktywowany jest w mikserze na osobnych insertach lub na kanale głównym.
- Próbka to przygotowany, krótki sygnał audio zapisany do pliku. Sample, podobnie jak instrumenty VSTi, służą do pisania melodii w sekwencerze. Mogą one być po prostu wstawione do określonego przedziału czasowego utworu, w którym mają być odtwarzane.
- Pętla jest prawie jak próbka. Z tym, że jest to pojedynczy dźwięk, natomiast loop to cała sekcja lub skończony fragment (sekwencja) odtwarzany w pętli.
Komputery stacjonarne i laptopy, które czekają na nas w naszych domach i miejscach pracy, mogą być wykorzystywane na wiele sposobów.
Dla niektórych stały się one nieuniknionymi towarzyszami biurowej rutyny. Inni zabierają swoje laptopy do łóżka, aby spędzić wieczór oglądając telewizję. Jeszcze inni próbują klikać z dala, gdy wchodzą na pełną akcji arenę konkurencyjnych gier.