#

STONE SOUR: utwór Song #3 w sieci

Newsy

2012.02.23
Wpisał:   Wyświetleń: 233 Komentarzy:  
 
 • MYRKUR na Metal Hammer Festival

 • ICED EARTH: nowy singiel w sieci

 • DECAPITATED: tracklista, okładka i singiel, czyli szczegóły nowego albumu

 • STONE SOUR: klip do utworu Fabuless

 • KREATOR: klip do utworu Satan Is Real z gościnnym udziałem Papy Emeritusa (GHOST)

 • HATE: teledysk do Numinosum

 • KRIMH: nowy album w całości do odsłuchania

 • Rex Brown (ex-PANTERA, ex-DOWN): solowy album w lipcu

 • SÓLSTAFIR publikuje nowy utwór

 • THE OFFSPRING dołącza do składu Czad Festiwal 2017

 • DIMMU BORGIR: Progenies Of The Great Apocalypse z Forces Of The Northern Night

 • ROGER WATERS zapowiada nowy album

 • IRON MAIDEN: ruszyła europejska część tegorocznej trasy

 • DANZIG prezentuje nowy utwór

 • ZAKK SABBATH: EPka w czerwcu

Więcej newsów

Ostatnia aktualizacja: Styczeń 9, 2014 Autor:
Wyświetleń: 1197 Komentarzy:

KUOLEMANLAAKSO czyli Dolina Śmierci

ROZMÓWCA: MARKUS LAAKSO (GITARA, KLAWISZE)
DATA PRZEPROWADZENIA WYWIADU: 20.12.2013
MIEJSCE PRZEPROWADZENIA WYWIADU: WYWIAD E-MAILOWY
OSOBA PRZEPROWADZAJĄCA WYWIAD: PIOTR CZWARKIEL

 

PIOTR CZWARKIEL: Nazwa zespołu może być przetłumaczona jako ‚Dolina Śmierci’. Czy wiąże się to z czymś konkretnym?

KUOLEMANLAAKSO

Markus Laakso: Byłem w Dolinie Śmierci w stanie Kalifornia w USA jak byłem mały i to doświadczenie odcisnęło bardzo mocne piętno na mnie. Myślę, że muzyka którą tworzymy i Dolina Śmierci – jedna z najniżej położonych, najbrudniejszych i najgorętszych pustyń na świecie – są bardzo do siebie podobne – są niesamowicie piękne; jednocześnie smutne. Laakso to również moje nazwisko, które oznacza dolina, a nazwa zespołu KUOLEMANLAAKSO to pewnego rodzaju gra słów.

PIOTR CZWARKIEL: Rozpoczęliście karierę w 2010 roku, w 2012 światło dzienne ujrzał album Uljas uusi maalima. Jak z perspektywy czasu postrzegacie tę płytę?

Markus Laakso: Wciąż uważam, że brzmi ona świeżo że tak powiem – jest ciężka i unikatowa. Myślę, że to bardzo dobry debiut a gitary brzmią naprawdę wspaniale i ponadczasowo. Oczywiście – mocno poszliśmy do przodu – zarówno jako zespół jak i jako muzycy, co zawdzięczany przede wszystkim trasom koncertowym i uczeniu się od siebie wzajemnie.

PIOTR CZWARKIEL: Jakiego rodzaju liderem zespołu jest Laakso, założyciel KUOLEMANLAAKSO, gitarzysta.

Markus Laakso: Cięzko mi się wypowiadać na ten temat ale mogę śmiało powiedzieć, że jestem ciężko pracującym i dość ‚lajtowo’ podchodzącym do życia człowiekiem. Nienawidzę negatywności w ludziach i narzekania. Muzyka dla mnie to forma sztuki, która pozwala przede wszystkim dać upust wszystkim uczuciom, emocjom i mocno podnieść na duchu, cieszyć człowieka. Jeśli tak bym jej nie traktował, mógłbym przestać robić to co robię.

PIOTR CZWARKIEL: Wasz nowy album jest już na ukończeniu. Kiedy się pojawi? Czy wydacie go również poprzez wytwórnię Svart Records?

Markus Laakso: Zostanie wydany w pierwszym kwartale 2014 roku via Svart Records. Obecnie trwają prace nad okładką, książeczką i całą ‚machiną promocyjną’. Projekt wykonał Maahy Abdul Muhsin (http://maahyart.com/) po raz kolejny – ponownie bardzo pozytywnie nas zaskakując. To młody gość ale z niesamowitym poczuciem stylu i smaku w projektowaniu graficznym.

PIOTR CZWARKIEL: Czy macie jakieś plany koncertowania poza Finalndią?

Markus Laakso: Tak – obecnie nad tym pracujemy ale jest jeszcze za wcześnie żeby podawać jakieś szczegóły.

PIOTR CZWARKIEL: Wszystkie teksty piszecie po fińsku. Czy kiedyś myśleliście o śpiewaniu po angielsku – krótko mówiąc dla zyskania większego rozgłosu?

Markus Laakso: Krótko mówiąc: nie. Nigdy wcześniej zanim nie zacząłem grać w zespole nie pisałem tekstów więc chciałem się sprawdzić jako tekściarz. To samo z muzyką – nigdy wcześniej nie mogłem nazwać się nawet amatorskim muzykiem. Nagrywamy i piszemy po fińsku i tak póki co pozostanie.

PIOTR CZWARKIEL: Znów współpracujecie z V. Santura przy produkcji najnowszej płyty. Jak proces nagrywania tym razem przebiegł w porównaniu do poprzedniego albumu?

Markus Laakso: Debiut album zarejestrowaliśmy w Santura’s Woodshed Studio w Niemczech i od razu po nagraniu wiedzieliśmy, że będziemy chcieli z nim współpracować w przyszłości. Bardzo dobrze się uzupełniamy – jego podejście i nasza wizja artystyczna. Tym razem zaprosiliśmy Santurę do sekretnej lokacji w Finlandii. Trzy tygodnie zajęło nam zarejestrowanie EP i albumu – znajdując się praktycznie po środku wielkiego lasu. Zarówno my jak i on świetnie się bawiliśmy przy nagrywaniu – otoczenie było bardzo klimatyczne i sesja przebiegła bardzo sprawnie i wszyscy byliśmy zadowoleni z efektów.

KUOLEMANLAAKSO - Musta Aurinko Nousee

PIOTR CZWARKIEL: Nowy album, planowanie promocji… czy znajdziecie czas żeby nagrać klip do któregoś z premierowych utworów?

Markus Laakso: Jeszcze o tym nie myśleliśmy – być może to zrobimy; póki co skupialiśmy się na EP i albumie.

PIOTR CZWARKIEL: Na zakończenie – kilka słów do polskich fanów i czytelników Rockville.pl?

Markus LaaksoL Byłem w Warszawie kilka lat temu i do dzisiaj pamiętam tą wizytę. Mam nadzieję, że niebawem się zobaczymy. Póki co trzymajcie się i dziękujemy za Wasze wsparcie!

PIOTR CZWARKIEL: Bardzo dziękuję za rozmowę!

KUOLEMANLAAKSO

Wróć do listy wywiadów


Serwis internetowy www.rockville.pl wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jego zasobów.
Korzystając z serwisu wyrażasz jednocześnie zgodę na wykorzystanie plików cookies.

nie pokazuj więcej tego powiadomienia.